Post thumbnail

Blizzard zajmie się toksycznymi graczami w Heroes of the Storm

admin 13 kwietnia 2018

Jak większość z Was wie, było sporo uwag oraz rozmów wewnątrz społeczności na temat kwestii dobierania graczy, gry rankingowej, balansowania nowych bohaterów oraz toksycznych zachowań wśród graczy. Firma uspokaja, że widzi głosy fanów i zapowiada odpowiednią reakcję.

Wskaźnik rankingowy MMR i dobieranie graczy

Blizzard potwierdza, że zbyt mocno skupili się na skracaniu czasu oczekiwania w kolejce. Od teraz wprowadzą nieco sztywniejsze zasady, by wymusić wyższej jakości mecze. W wyniku zmian, które zamierzają wprowadzić, gracze o wyższych umiejętnościach będą zmuszeni poczekać w kolejce dłużej, jednak w zamian będą mogli cieszyć się meczami na wyższym poziomie. 

Utrata punktów MMR i rangi

Wskaźnik MMR to wewnętrzna, numeryczna reprezentacja Waszych umiejętności, która zmienia się na podstawie wyników rozegranych gier. Wartość ta jest najbardziej precyzyjna, gdy regularnie rozgrywacie mecze w aktualnej metagrze z innymi aktywnymi graczami. Jeśli gracze robią sobie dłuższą przerwę w grze albo rozgrywają jedynie kilka meczów rankingowych w sezonie, może dojść do sytuacji, w której ich umiejętności nie odpowiadają wartości wskaźnika MMR (przynajmniej tymczasowo).

Aby złagodzić skutki takich sytuacji i zwiększyć precyzyjność wskaźnika MMR oraz rangi gracza, wprowadzają utratę punktów MMR oraz rangi. Wskaźnik MMR graczy, którzy od jakiegoś czasu nie grali, zostanie odpowiednio dostosowany. Gracze niebiorący regularnego udziału w meczach danego sezonu również zaczną stopniowo tracić punkty rankingowe.


Mecze klasyfikacyjne

Mecze klasyfikacyjne miały przede wszystkim określić Wasz poziom umiejętności w obliczu braku historii meczów. Jednakże im więcej meczów rozegracie w trakcie sezonu, tym mniej potrzebne stanie się sprawdzanie Waszych umiejętności na początku kolejnego. Od teraz gracze, którzy rozegrają w obecnym sezonie dostatecznie dużo gier rankingowych, będą zmuszeni rozegrać zaledwie jeden mecz klasyfikacyjny na początku kolejnego sezonu.

Po ukończeniu klasyfikacji otrzymają odpowiednią rangę w oparciu o wskaźnik MMR z końcówki wcześniejszego sezonu. Nowi gracze, którzy ukończą mecze klasyfikacyjne, będą mogli rozpocząć grę najwyżej od rangi Platynowej 5.

Blokowanie i wymiana bohaterów

Blizzard doda trzecią blokadę dla każdej drużyny, podczas selekcji bohaterów. Aktualnie planują dodać tę blokadę do istniejącej fazy „blokowania w połowie”, zamiast tworzyć zupełnie nową, trzecią fazę. Dzięki temu proces wyboru bohaterów będzie przebiegać płynnie, a gracze szybciej będą mogli przejść do gry. Drużyny mogą korzystać z tego dodatkowego „blokowania w połowie”, by reagować na wyniki selekcji.

Druga, bardziej odległa kwestia, to dodanie funkcji wymiany bohatera. Zdania członków społeczności są bardzo podzielone w tej kwestii, a pod uwagę należy wziąć bardzo wiele czynników przy wprowadzaniu tego systemu do Ligi bohaterów, m.in. wydłużony czas selekcji, złożoność oraz konflikty między graczami w trakcie wyboru. W rezultacie wymiana bohaterów jest znacznie niżej na liście priorytetów niż inne kwestie.


Toksyczność i zgłaszanie graczy

Rywalizacja w Heroes of the Storm może podnieść ciśnienie i doprowadzić do konfliktów, ale czasami wystarczy jeden gracz, by zepsuć zabawę wszystkim uczestnikom meczu. Żeby była jasność: toksyczne zachowania nie będą tolerowane. Blizzard pracuje nad ulepszeniem sposobów, w jakie będziemy mogli wykrywać negatywne zachowania, zapobiegać ich szkodliwym efektom i informować o podjętych działaniach.

Poza ulepszonymi procedurami wykrywania, zmieniają również system kar dla recydywistów. Aktualnie, wysyłanie obraźliwych wiadomości na czacie skutkuje coraz dłuższym wyciszeniem. W przypadku większości graczy to wystarczy, jednak pewien odsetek użytkowników powraca do swoich toksycznych zachowań, psując przyjemność gry wszystkim wokół. Zamiast wydłużać okres wyciszenia, zaczną zwiększać kary, począwszy od wyciszania, przez zawieszanie aż po banowanie graczy, którzy nie będą w stanie zmienić swojego zachowania.

Bezczynność i celowe umieranie

Odejście od komputera w trakcie meczu, przedwczesne opuszczanie gry i celowe umieranie bardzo negatywnie wpływają na przebieg meczu. W związku z tym planowane jest wprowadzenie systemu wybaczania porażek, który złagodzi efekty porażki wywołanej przez bezczynność innego gracza. Osoba, która opuści grę, zostanie ukarana za porażkę, a dalsze tego rodzaju zachowania spotkają się z jeszcze surowszymi karami. Z początku system będzie jedynie wybaczał porażki spowodowane przez opuszczenie gry, ale w przyszłości planowane jest również rozszerzenie jego działania o graczy bezczynnych i graczy, którzy celowo dają się zabić.

Pełen wpis z konkretniejszymi informacjami znajdziecie tutaj.