Nowy konkurent dla Twitcha. Facebook uruchomił własną... platformę streamingową!

Screen shot 2018 06 07 at 3.49.08 pm.0.png

Twitch to strona, której nie trzeba nikomu przedstawiać. „Świątynia graczy”, największy i najpopularniejszy na świecie portal streamingowy nieprzerwanie od 2011, kiedy to zresztą został uruchomiony. Platforma ta ma poniekąd monopol, dlatego też nic dziwnego, że powstaje coraz więcej alternatyw, które za wszelką cenę chcą zepchnąć Twitcha z tronu.

Jedną z pierwszych najbardziej reklamowanych i obiecujących była usługa Hitbox.tv. Platforma, która miała świetne warunki, aby stać się realnym zagrożeniem dla Twitcha. Strona oferowała korzystne umowy dla twórców, nowoczesny design strony, a także wiele ciekawych funkcji dla oglądających. Również dużym plusem platformy była jakoś transmisji, która stała na bardzo wysokim poziomie.

Niestety to nie wystarczyło, głównie za sprawą nie wielkiej popularnośći Hitboxa. Wciąż na platformie fioletowych było kilkaset razy więcej potencjalnych widzów. Co zniechęcało streamerów do przejścia do zielonych. To wszystko spowodowało, że 4 miliony dolarów, jakie został zainwestowanie w Hitbox'a zostały „wyrzucone w błoto". Platforma po niespełna czterech latach ostatecznie poinformowała o swoim końcu w 2017 roku.

ZOBACZ TEŻ: Meble dla esportowców? Tylko w IKEA!

Następnym w kolejce było YouTube Gaming, które wciąż się utrzymuje, ba — nawet radzi sobie całkiem nieźle. Jednak wynika to głównie z tego, że większość kanałów esportowych, takich jak Riot Games czy ESL prowadzą swoje transmisje z turniejów właśnie na YouTube. Pewne natomiast jest, że platforma czerwonych na pewno będzie radziła sobie lepiej niż wspomniany wcześniej Hitbox i jest to obecnie główny konkurent dla Twitcha.

Jednak to nie koniec, bo ostatnio zostaliśmy poinformowani o nowej inicjatywie od... Facebooka. Tak moi mili, do akcji wkraczają niebiescy, którzy ogłosili powstanie.... własnej platformy streamingowej, ściśle połączonej z Facebookiem. FB.gg ma być „rewolucją” w świecie platform tego typu — w tej kwestii nie jestem tego taki pewien, ale cóz — zobaczymy.

No dobrze, a w czym platforma Facebooka ma być lepsza od reszty? No więc na początek otrzymamy jeden wielki hub, który będzie zsynchronizowany z naszym kontem społecznościowym. Dzięki temu będziemy otrzymywali powiadomienia w formie wiadomości, gdy nasz ulubiony stramer rozpocznie transmisję, doda film czy zamieści ogłoszenie. Dodatkowo we wspomnianym hubie mamy mieć pod ręką czat, fanpage naszego streamera, a także jego grupy.

Kolejnym argumentem przemawiającym za Facebookiem jest fakt, że każdy ze streamerów, który rozpocznie współpracę, będzie mógł liczyć na całkiem niezłą reklamę. Przypomnijmy, że Facebook posiada ponad 2.2 miliarda użytkowników, wśród których jest kilkaset milionów graczy i osób interesujących się gamingiem. Daje to ciekawą szansę dla mniejszych streamerów na pokazanie się i zdobycie wielu nowych widzów.

 

Źródło: Facebook Newsroom

To oczywiście nie wszystko, bo Facebook ogłosił także program „Level Up”, który będzie swoistym programem partnerskim dla osób, które będą zainteresowane prowadzeniem transmisji u niebieskich. Program ten ma zapewnić początkującym streamerom szansę na rozwój dzięki możliwości zarabiania za swoje transmisję i nagrywane materiały. Niestety na ten moment szczegółów nie poznaliśmy.

Co ciekawe FB.gg już działa, a nawet zdołało zebrać całkiem niezłą bazę oglądających, bo aż 40 milionów. Obecnie na portalu najpopularniejszą grą jest oczywiście Fortnite, którego ogląda do 214 tysięcy osób, co trzeba przyznać, jest całkiem niezłym wynikiem. Również produkcję Epic Games transmituje ponad 3.5 tysiąca osób, które mają okazję testować nowy portal, który obecnie jest w fazie beta testów. Jeżeli chodzi o pierwsze opinie, to są one... w większości negatywne — a to niespodzianka :)

Wszystko to wygląda ciekawie, jednak nie widać tu za bardzo rewolucji. Również nasuwa się pytanie o komfort oglądania, jakość transmisji i przyjazność interfejsu dla osób zainteresowanych stremowaniem, Wymienione przeze mnie elementy wciąż są na bardzo niskim poziomie i jest to główny powód, dlaczego ludzie tak niechętnie chcą oglądać streamy na Facebooku.

A jak jest waszym zdanie, czy Facebook ma realną szansę pokonać Twitcha i YouTube Gaming? Komentujcie.

 

3 komentarzy

Mecze

 • Leagueoflegends
  2019 LoL Twitch Rivals
  19:00
  Thank U, Next
  vs
  SAT T1
  Leagueoflegends
  2019 LoL Twitch Rivals
  19:00
  Pepega
  vs
  One Tricks
  Leagueoflegends
  2019 LoL Twitch Rivals
  19:00
  Fortnite Flossers
  vs
  For Fun Feeders
  Leagueoflegends
  2019 LoL Twitch Rivals
  19:00
  EZ Clap
  vs
  Swaglord Mastermind Alpha Genius Champions of the
  Cs
  United Masters League
  19:00
  AGO
  vs
  Red Reserve

Dodaj nas

Kalendarz

Ankieta

O czym chciałbyś/aś czytać na łamach portalu Esportivo?

Wyniki