Ponoć czym lepiej grasz w LoL-a tym większe masz IQ

Dsc 0992 copy2

Gry komputerowe uczą oraz rozwijają – są już na to odpowiednie dowody. Nie ulega również wątpliwości, że wiele z nich wymaga sporych umiejętności analitycznych, czy taktycznego myślenia. O pewnej sprawności fizycznej nawet nie warto wspominać, bowiem sporo osób wyśmiewa „zwykłe machanie myszką”. Niemniej poniższa rewelacja przebija wszystko, co do tej pory stwierdzono.

Naukowcy odkryli spory związek, pomiędzy umiejętnościami grania w League of Legends, a ilorazem inteligencji człowieka. Badacze poszli nawet o krok dalej, twierdząc, że nasze postępy w LoL-u oraz wyniki starć mogą służyć do badania poziomu IQ. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to śmieszne, ale coś w tym jest.

Alex Wade, profesor z University of York, zwraca uwagę, że gdy podobny wniosek pojawił się przy opisywaniu klasycznych szachów, to nikt nie był zaskoczony. W głowach ludzi tkwi bowiem przekonanie, że w tą grę (szachy) grają jedynie ludzie o nieprzeciętnym ilorazie inteligencji. Wszystko z powodu jej strategicznego charakteru oraz przymusu przewidywania ruchów przeciwnika.

Gry komputerowe z kolei (tutaj League of Legends) nadal traktowane są jako zabawki dla dzieci, które nie wymagają żadnego zaangażowania, czy umiejętności. Z tego powodu sama myśl o tym, aby sprawdzać IQ za pomocą postępów w grze MOBA wydaje się dla wielu osób czymś abstrakcyjnym. Jakby się jednak nad tym zastanowić poważniej, to istnieje całkiem sporo podobieństw pomiędzy LoL-em, a szachami, przynajmniej jeśli chodzi o skomplikowanie oraz wymagania.

Naukowcy przeprowadzili dwa rodzaje badań. W pierwszym badacze testowali IQ 56 doświadczonych graczy League of Legends, a następnie porównywali wyniki do ich osiągnięć w grach rankingowych, oraz z ich MMR-em.  W drugim badaniu, zgromadzili dane na temat wieku oraz wyników graczy z różnych gier MOBA oraz strzelanek sieciowych. W ten sposób chcieli sprawdzić, czy wiek ma cokolwiek wspólnego z MMR-em oraz IQ.

Podobno w ten sposób zauważyli ogromne powiązanie, pomiędzy osiągnięciami graczy League of Legends oraz wysokim poziomem inteligencji. Udało im się również udowodnić, że IQ oraz MMR są zależne od wieku. Do około 25 roku życia rozwijamy się oraz osiągamy szczyt naszych „gamingowych” umiejętności. Po tym czasie następuje wyraźny spadek „skilla”. Dotyczy to nie tylko LoL-a, ale również Dota 2. Co najlepsze, te wnioski prawie wcale nie dotyczą sieciowych strzelanek. W nich wiek nie odgrywał aż tak istotnej roli.

Wszystko dlatego, że gry MOBA skoncentrowane są bardziej na analitycznym myśleniu oraz przetwarzaniu wielu informacji. Z tego powodu w tym rodzaju gier radzą sobie lepiej osoby młode, których umysły są bardziej chłonne. Z kolei w strzelankach priorytetem jest szybkość oraz celność, a to cechy bardziej fizyczne – można je wyćwiczyć/wyrobić, a do tego wolniej zanikają z wiekiem.

Tutaj należy zwrócić uwagę na jedno – granie w gry nie czyni nas mądrzejszymi. Naukowcy odkryli jedynie, że osoby o wysokim IQ mają lepsze wyniki w League of Legends czy Dota 2. Nasz poziom inteligencji przekłada się na gry rankingowe oraz wpływa na MMR. I tyle.

Badacze podkreślają, że w przeszłości udowodniono, że osoby dobre w szachach cechuje wysokie IQ. Najnowsze badania z kolei poszerzyły te wnioski o graczy gier MOBA.

Wasz uniżony sługa (czyt. ja) osiągnął jedynie platynę i raz prawie był w diamencie, więc raczej nie ma się czym chwalić. Za to ciekaw jestem IQ Fakera!

3 komentarzy