Poznajcie CSPPA, czyli oficjalną unię profesjonalnych graczy CS:GO

Csgo

Esport rośnie i to nie ulega wątpliwościom. Większość gier stara się dodać jakiś moduł lub tryb o potencjalne esportowym, firmy inwestują w drużyny, czy zawody. Powstaje mnóstwo organizacji dookoła tego tematu.

Z czasem okazało się również, że jest zapotrzebowanie na coś większego. Formację, a raczej sojusz profesjonalnych graczy, którzy mieliby wpływ na to, co dzieje się dookoła nich. Wraz bowiem z większym zainteresowaniem, pojawiają się również większe pieniądze. Łatwo zatem wyobrazić sobie jakieś wypaczenie formy, czy sprowadzenie całej esportowej idei do biznesu. Społeczność i gracze muszą zatem aktywnie działać, by „pieniądze” nie przejęły kontroli nad ich domeną.

Zwłaszcza, że historia esportu pełna jest oszustów, przekrętów, czy innych wykroczeń. Dlatego w CS:GO powstała oficjalna unia, zrzeszająca profesjonalnych graczy. Counter-Strike Professional Players Association to pierwsza tego typu inicjatywa w świecie esportu, która wyszła poza „gdybanie” i stała się faktem. Kilka lat debatowano i dopinano wszystko na ostatni guzik, ale w końcu CSPPA wystartowało!

I to nie tak, że organizacja zrzesza jedynie członków esportowej społeczności. W jej składzie znajdziemy osoby z różnych frontów. Zjednoczyli się jednak po to, aby walczyć o prawa graczy.

„As any other players’ association, we will work to secure the best possible working conditions for players in CS:GO, while of course taking into account the special nature of the industry

In any sport, it makes sense that players can influence their employment conditions. There is certainly a huge difference in how CS:GO contracts are structured, and there will definitely be players that could benefit from guidance when signing them.

 Our goal is to represent the players in the best possible way and help the entire scene grow in a positive direction. We see a lot of possibilities for doing that.”

Zarząd CSPPA aktualnie składa się z siedmiu profesjonalnych graczy, którzy reprezentują około 90 graczy – członków Counter-Strike Professional Players Association. Oto oni:

 • Andreas “Xyp9x” Højsleth
 • Epitacio “TACO” de Melo
 • Tarik “tarik” Celik
 • Jonathan “EliGE” Jablonowski
 • Jordan “n0thing” Gilbert
 • Chris “chrisJ” de Jong
 • Nathan “NBK” Schmitt

Każdy gracz, który ma kontrakt, lub aktywnie szuka pracy, jako profesjonalny gracz CS:GO i gra na poziomie zawodowym, może dołączyć do CSPPA. Organizacja nie wymaga żadnych umów, czy zobowiązań, a zamiast tego oferuje pomoc.

Miejmy tylko nadzieję, ze CSPPA będzie miało realne znaczenie na rynku. W ich zamierzeniu jest dbanie o kontrakty z drużynami oraz sponsorami, aby nie okazało się, że ktoś kogoś oszukał. W praktyce może okazać się jednak, że unia nie będzie miała żadnej siły przebicia.

Z drugiej jednak strony, jeśli do organizacji dołączą czołowi gracze, firmy będą musieli się z nimi liczyć. Wystarczy bojkotować turnieje i wskazywać nieprawidłowości, aby rynek musiał się naprostować. Przyszłość jednak pokaże, czy będziemy świadkami rewolucji, czy też nic się nie zmieni.

Źródło znajdziecie tutaj.

0 komentarzy

Mecze

 • Cs
  StarSeries i-League Season 7 North America Qualifier
  Trwa
  eUnited
  vs
  Rogue
  Dota
  2018 World Electronic Sports Games
  Trwa
  TBD
  vs
  TNC
  Overwatch
  2018 Overwatch Contenders KR Season 3
  05:00
  MVP Space
  vs
  O2 Team
  Overwatch
  2018 LanStory Cup Hangzhou
  06:00
  Flag Gaming
  vs
  T1w
  Overwatch
  2018 Overwatch Contenders KR Season 3
  07:00
  GC Busan Wave
  vs
  Element Mystic

Dodaj nas

Kalendarz

Ankieta

O czym chciałbyś/aś czytać na łamach portalu Esportivo?

Wyniki