Post thumbnail

Wczoraj punktualnie o godzinie 12:00 na oficjalnej stronie Polish Esport Awards wystartowało długo wyczekiwane głosowanie w pierwszym w Polsce esportowym plebiscycie. Przy okazji startu samego plebiscytu poznaliśmy również nominowanych w dziesięciu kategoriach, co wzbudziło sporo wątpliwości. Dlatego też chciałbym zaprezentować trzy główne problemy tego ambitnego projektu.

Pierwszym, najważniejszym problemem, jaki zauważyłem, jest wcześniej przygotowana lista nominacji, które zostały wybrane potajemnie, nie poznaliśmy warunków ani zasad, jakie musieli spełnić kandydaci. W mojej opinii, aby plebiscyt był wolny od wszelkich nadużyć, przed samymi nominacjami organizatorzy powinni publikować po kolei propozycje nominacji, w których zawarte byłyby informacje, dlaczego akurat dany kandydat.

W tym momencie zaczyna się drugi problem, w nominacjach pojawiają się kandydatury, które w zasadzie – w mojej ocenie nie powinny tam się w ogóle pojawić. W tak zdawałoby się prestiżowym plebiscycie, powinny pojawiać się osoby, które w danym roku wniosły coś do świata esportu, dokonały jakichś niezwykłych osiągnięć na turniejach. Niestety w tym przypadku sporo kandydatur jest tam tylko dla promocji i ze względu, że dana osoba lub organizacja jest popularna.

Trzecim i ostatnim problemem jest fakt, że organizatorzy umieścili w nominacjach swoje własne projekty, tak – dosyć słabo to wygląda. Rozumiem, że można, a wręcz należy być dumnym z własnych inicjatyw i je promować, jednak czy w tym przypadku jest to poważne i świadczy to o profesjonalizmie organizatorów? Wydaje mi się, że niestety nie.

Reasumując Polish Esport Awards ma wciąż duży potencjał i w dalszym ciągu uważam, że takie wydarzenie w Polsce jest potrzebne. Natomiast jeżeli impreza ma stać się swoistym świętem esportu, to organizatorzy muszą przemyśleć kilka kwestii i co najważniejsze postawić na bardziej otwarty i rzetelny system nominacji. W przeciwnym razie co roku będzie to powtórka z rozrywki, w której zagłosujemy wyłącznie na te same osoby i firmy.

Głosowanie odbywa się pod tym adresem, potrwa ono do 14 lutego, dzień później 15 lutego na oficjalnej gali poznamy zwycięzców w poszczególnych nominacjach. Więcej szczegółów możecie znaleźć w poprzednim artykule.

Zachęcamy również do dzielenia się swoimi typami w kategoriach, moje znajdziecie poniżej.

  • Osobowość esportu – Michał „Carmac” Blicharz
  • Mecenat esportu – ASUS
  • Esportowa inicjatywa 2017 roku – Polska Liga Esportowa
  • Esportowy gracz 2017 roku – Mikołaj „Elazer” Ogonowski
  • Esportowa drużyna 2017 roku – AGO Gaming
  • Partner Esportu 2017 roku – Play
  • Esportowy event 2017 roku – PGL Major Kraków 2017
  • Esportowe rozgrywki 2017 roku – E-AMPY
  • Esportowy streamer 2017 roku – Maciej „Sawik” Sawicki
  • Inicjatywa sportowa w 2017 roku w esporcie – Zdrowi Gracze