Post thumbnail

Polski Związek Sportów Elektronicznych zadba o promocję i ponoszenie standardów esportu w Polsce

admin 26 kwietnia 2019

Powstał Polski Związek Sportów Elektronicznych, a jego założycielami są reprezentanci polskiego oddziału ESL GAMING POLSKA i PrawoSportowe.pl Sp.z.o.o. Celem tejże organizacji jest łączenie środowiska branżowych ekspertów, a także zewnętrznych podmiotów chcących być obecnym w świecie sportów elektronicznych.

Związek ma na celu bycie reprezentantem branży esportowej w rozmowach z ustawodawcą i organizacji międzynarodowymi. Działanie PZSE będą popularyzować, dbać i rozwijać wszelkie sporty elektroniczne w naszym kraju. Członkowie nowo powstałego związku zamierzają również pracować nad ochroną interesów zawodników, a także drużyn oraz utworzyć instytucję arbitrażu, która miałaby za zadanie rozwiązywać branżowe spory.

Podobna organizacja powstała już za naszą zachodnią granicą w Niemczech i nazywa się eSport-Bund Deutschland (ESBD) – to właśnie na jej wzór powstało nasze polskie PZSE. Do niemieckiego związku należy już ponad 21 członków, m.in profesjonalne formacje esportowe, organizatorzy imprez, turniejów i rozgrywek oraz firmy, które tworzą oprogramowanie na potrzeby branży sportów elektronicznych.

Pierwszym podmiotem, który oficjalnie może cieszyć się z dołączenia do Polskiego Związku Sportów Elektronicznych jest Liga Akademicka, reprezentowana przez Marcina Rauscha, który skomentował – „Zdrowy ekosystem sportów elektronicznych, musi być zbudowany na solidnych fundamentach, czyli nierozerwalnej więzi pomiędzy esportem amatorskim i profesjonalnym. Jako Liga Akademicka stworzyliśmy największą platformę esportowej rywalizacji dla studentów. Teraz chcemy, aby nasze doświadczenia pomogły rozwijać amatorską scenę w Polsce, nie tylko w zakresie budowania kultury esportu akademickiego, ale również wszelkich działań skierowanych do początkujących oraz półprofesjonalnych graczy i organizatorów. Esport to droga, która zaczyna się od nieśmiałych prób w domowym zaciszu, a może się kończyć na największych arenach. Najtrudniej postawić na niej pierwszy krok, a naszym celem jest go ułatwić”.

Założyciele inicjatywy liczą, iż kolejni członkowie pozszerzą jej grono.

„Jako lider branży esportowej w Polsce wielokrotnie uczestniczyliśmy w rozmowach z przedstawicielami ustawodawcy, samorządów czy instytucji pozarządowych, których zainteresowanie esportem stale rośnie. Zauważyliśmy, że istnieje potrzeba mówienia jednym, wspólnym głosem. Stąd postanowiliśmy wziąć na siebie odpowiedzialność za stworzenie organizacji, która będzie zrzeszała podmioty działające na naszym rynku, ustalała wspólne cele i dbała o stały rozwój. Naszym celem jest ujednolicenie środowiska, wypracowanie wspólnego, silnego głosu i dbanie o to by interesy społeczności były odpowiednio adresowane. Zapraszamy do rozmów wszystkie podmioty, których celem jest rozwój branży esportowej w Polsce” – mówi Adrian Kostrzębski, Prezes Polskiego Związku Sportów Elektronicznych.

„PZSE powstał po to by łączyć środowisko esportowe, a nie je dzielić, z uwzględnieniem specyfiki branży i inicjatyw, które już funkcjonują na rynku. Oczywistym jest, że PZSE będzie dążył do uzyskania statusu polskiego związku sportowego. W planach mamy złożenie wniosku o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w kwestii statusu polskich związków sportowych i znowelizowania ustawy o sporcie” – mówi Maciej Żyłka, Prezes Zarządu PrawoSportowe.pl.
 
Więcej informacji na temat Polskiego Związku Sportów Elektronicznych oraz statut związku są dostępne na tej stronie internetowej.

Shared by Steemit/@hmura